Ahşap kokusu ve hızarın sesi, babamın sesi ve kokusu gibidir benim için… Atölyede ağaçlarla içice olmak, onlara dokunmak, üzerine yılların ahşap kokusu sinmiş Marangoz Mehmet ustayla birlikte olmak ve sesini duymak gibi huzur verici.

Çocukluğumda babamın, meşe, ceviz, kiraz ve benzeri pek çok ağaç cinslerini, eliyle işleyip birbirlerine alıştırarak ürettiği kesme tahtalarının yapımını meraklı gözlerle izlerken, ortaya çıkan ürünlerin derinliğinde yatan estetiğin ve sanatsal ruhun idrakine çok sonraları varmıştım. Kendisine bu duygularımı dile getiremedim belki… Ama o hassas ruhun hatırasını yaşatma adına hobi olarak kesme tahtaları yapmaya başladım.

Hobi olarak ürettiğim kesme tahtalarının bir süre sonra çevremdekiler tarafından beğeni görmesi, 2002 yılında “eflatunwood” markasının doğuşuna sebebiyet verdi. O günden beri yapmış ol­duğum (20×20 cm’den, 100×200 cm’ye kadar) çeşitli ebattaki onlarca kesme tahtasının, bugün dahi ilk günkü güzelliğinde olduğunu görmek, bana doğru bir şeyler yap­mış olmanın mutluluğunu hissettiriyor.

“Babanın faziletleri, çocukların servetidir.” felsefesiyle… Tıpkı babam gibi, zihnimde tasarladığım kendi ellerimle işleyip,  ve ürettiğim her parçada emeğin ötesinden ziyade onların sevgi ile yapılmış olduğunu sizlere hissettirebilmek tek amacım…

Saygılarımla,

Dr.Eflatun BENZER

Shop
0 Wishlist
0 Cart